24/02/2017 | Ostalo | Komentari

Najskuplji stan prodat u Beogradu, a najskuplja kuća u Subotici: OD NJIHOVIH CIJENA ZAVRTIĆE VAM SE U GLAVI

Od 126.000 nekretnina trgovanih prošle godine, najskuplji je bio stan u centru Beograda, čiji je kvadrat koštao 5.290 eura. Građani i privrednici moći će od 1. marta lakše da se odlučuju za investiranje u nekretnine, pošto je Republički geodetski zavod unaprijedio sistem procjene prosječne cijene nekretnina u Srbiji, navodi se u saopštenju Zavoda.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Iako se novogradnja, po pravilu, prodaje po višim cijenama u odnosu na korišćene stanove, najskuplji stan u Srbiji, u prošloj godini, ipak nije bio novogradnja.

Prodat je u beogradskoj opštini Stari grad, a za površinu od 132 kvadratna metra plaćeno je gotovo 700.000 eura, što znači da je cijena kvadrata bila oko 5.290 eura, saopštio je Republički geodetski zavod.

Najskuplji stan, godinu dana ranije, u 2015. bio je gotovo dvostruko jeftiniji, iako iste kvadrature.

Njegova cijena od 370.000 eura omogućila je novom vlasniku adresu na Dedinju, u zgradi sa bazenom i velnes centrom.

Najskuplje plaćena kuća u Srbiji 2016, međutim, nije kupljena u Beogradu, već u Subotici, po cijeni od 1,2 miliona eura.

Prema registrovanim podacima, građani Srbije svega u sedam odsto slučajeva stan kupuju od investitora, odnosno nove stanove i to zbog viših cijena.

Primjera radi, na Novom Beogradu i Paliluli potrebno je izdvojiti 55 do 60 odsto više novca za kupovinu novogradnje u odnosu na prosječnu cijenu korišćenog stana, na Vračaru je to 30 odsto više, a na Starom gradu i Savskom vijencu od deset do 15 odsto.

U Užicu se, za komfor novogradnje, izdvaja 50 odsto više novca u odnosu na prosečnu cijenu korišćenog stana, dok je u Novom Sadu i Kragujevcu to oko 20 odsto.

Unaprijeđen sistem procjene prosječne cijene nekretnina

Građani i privrednici moći će od 1. marta lakše da se odlučuju za investiranje u nekretnine, pošto je Republički geodetski zavod unaprijedio sistem procjene prosječne cijene nekretnina u Srbiji.

Kako se ističe u saopštenju RGZ, Zavod je unapredio Registar cijena nepokretnosti, koji je dio sistema Masovne procjene vrijednosti nepokretnosti.

Podaci RGZ-a biće javno dostupni od 1. marta.

Na veb-sajtu Republičkog geodetskog zavoda dva puta godišnje biće prezentovan izveštaj o promjeni prosječnih cijena nepokretnosti u Srbiji, tako da će ažurni podaci za 2017, i građanima i investitorima, biti dostupni već 1. septembra.

U Registru cijena nepokretnosti, koji vodi RGZ, za potrebe masovne procjene, tokom prošle godine, registrovano je 116.000 ugovora o prometu nepokretnosti, od toga čak 80 odsto prometa čine kupoprodaje.

Podaci iz Registra cijena nepokretnosti i sistem masovne procjene vrijednosti nepokretnosti treba da obezbjede jednak i pravedan tretman svih poreskih obveznika, građana i privrednika, a za državu niže troškove određivanja poreskih osnovica i veći priliv sredstava od oporezivanja zahvaljujući kompletnom obuhvatu nepokretnosti, navodi se u saopštenju.

Izvor: rts.rs

Vaš komentar na članak: