JEFTINA GENERALKA BEZ OTROVA: napravite najbolja domaća sredstva za čišćenje cijele kuće (RECEPT + SAVJETI)

Iskusne domaćice ne kupuju sredstva za čišćenje kuće, več ih same prave od namirnica koje ima skoro svaka kuhinja! Evo kako da napravite 16 domaćih sredstava za čišćenje cijele kuće, od kuhinje do kupatila…

kupatilo

Mnogi ljudi izbjegavaju prirodna i ekološka sredstva za čišćenje, jer misle da nisu dovoljno efikasna. Međutim, mnoge starije domaćice tvrde da još uvijek nije izmišljena hemikalija koja odstranjuje kamenac bolje od sirćeta, i da nijedno abrazivno sredstvo nije podjednako dobro kao soba bikarbona.

Pored toga, u radnjama se danas može pronaći izvjestan broj ekoloških proizvoda, koji su dobri za vaše zdravlje a efikasni su. Zato pokušajte ove godine da sredite cijelu kuću samo namirnicama koje vjerovatno već imate u špajzu.

Potrebno vam je bijelo alkoholno sirće, soda bikarbona, limun, eterična ulja, ekološko sredstvo za pranje posuđa i žica za ribanje. To će vam biti dovoljno da napravite svoja sredstva za čišćenje cijele kuće.

KUHINJA

Za detaljno čišćenje ploče šporeta, pospite ga sodom bikarbonom, naprskajte sirćetom i istrljajte sunđerom.

RERNA

Ako rerna nije mnogo prljava, biće vam dovoljno malo sredstva za pranje posuđa i vode. Ako, pak, zahtjeva dobro ribanje, unutrašnjost rerne namažite mješavinom sode bikarbone i sirćeta, i ostavite da djeluje neko vrijeme, a onda sve dobro oribajte. Rešetke iz šporeta je potrebno potopiti na sat vremena u vruću vodu sa sirćetom i malo sredstva za čišćenje. Nakon toga će nečistoće omekšati, i biće mnogo lakše skinuti ih. A kako bi rernu održavali čistom, prebrišite je nerazređenim sirćetom nakon svake upotrebe.

MAŠINA ZA PRANJE SUDOVA

Umjesto tečnosti za sjaj posuđa možete da koristite sirće, koje razjeda kamenac. Međutim, ako je mašina pretjerano zapuštena, ona može da se začepi od kamenca koji će sirće skinuti.

FRIŽIDER

Pomiješajte vodu i sirće u razmjeri 50:50, i dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande. Tim rastvorom brišite sve površine u frižideru. Ako u frižideru uvijek imate neugodne mirise, možete ih ukloniti tako što ćete u njega staviti posudu sode bikarbone, koju bi trebalo da mijenjate na svaka tri mjeseca.

SUDOPERA

Kamenac koji se nakuplja u sudoperi možete lako da odstranite zagrijanim sirćetom, u koje treba da umočite vatu i onda to da ostavite da odstoji na površini sa kamencom. Za tvrdokorne naslage ovaj postupak treba ponoviti, mada u većini slučajeva kamenac nestaje nakon prvog puta.

MIKROTALASNA RERNA

U mikrotalasnu rernu stavite posudu sa vodom i polovinom iscijeđenog limuna, a onda rernu uključite na najjače najmanje 3-4 minuta. Isparavanje će olakšati čišćenje.

UKLANJANJE NEPRIJATNIH MIRISA

Ako imate kućnog ljubimca, onda znate da tepih može veoma lako da poprimi neprijatan miris. Kako biste ga se otarasili nisu vam potrebni skupi i nezdravi sprejevi, već malo sode bikarbone i eterična ulja. U veće pakovanje sode bikarbone stavite barem 30 kapi eteričnog ulja lavande, i pospite po tepihu. Pustite da odstoji sat vremena, a onda usisajte. Soda će pokupiti sve neprijatne mirise.

PARKET

U posudi pomiješajte čašu sirćeta, 20 kapi eteričnog ulja čajevca, lavande ili eukaliptusa, malo sredstva za čišćenje i toplu vodu. Ovom mješavinom prebrišite parket, i ne brinite – ova eterična ulja lijepo mirišu, a jaki su antiseptici.

PROZORI

U posudu sa prskalicom sipajte 1/10 sirćeta, malo sredstva za pranje posuđa i ostatak vode. To dobro promješajte, i time operite prozore.

NAMJEŠTAJ

Prašina se sa svih površina čisti univerzalnim sredstvom. Na dno posude sa prskalicom stavite 1/5 sirćeta, ukupno 30 kapi eteričnog ulja čajevca, lavande i žalfije, malo sredstva za pranje i do kraja napunite vodom. Za poliranje namještaja možete da pomiješate 2 kašičice maslinovog ulja sa šoljicom sirćeta, te time isprskajte namještaj i obrišite krpom. Iako je ovo pogodno za gotovo sve površine, nemojte da koristiti na starom drvetu kao ni na mermeru, koji mijenja boju. Za mermer koristite malo vode sa sredstvom za pranje sudova, a za staro drvo maslonovo ulje i eterična ulja.

ODJEĆA U ORMARU

Sve police i ofingere obrišite vodom sa malo eteričnog ulja. Kada odlažete zimske stvari, neka one budu dobro oprane, a zimsku obući ćete najbolje zaštiti ako je premažete kremom za ruke ili vazelinom.

KADA I LAVABO

Vatu natopljenu sirćetom ostavite da odstoji na površinama sa kamencom, ili cijeli lavabo/kadu naprskajte rastvorom vode i sirćeta 50:50. Nakon pola sata, dobro oribajte žicom. Druga opcija je da, na primjer slavinu, posvete sodom bikarbonom, pa da je prelijete sirćetom i oribate. Ručice od tuša se najbolje čiste ako se potope u sirće na sat vremena.

PLOČICE

Keramičke pločice na kojima se nakupio kamenac čiste se univerzalnim sredstvom – sirće, eterično ulje, voda i sredstvo za pranje posuđa.

WC ŠOLJA

Kako biste unutrašnjost ve-ce šolje očistili od ružnih naslaga, možete da je obložite sodom bikarbonom i sirćetom, i da ostavite to da odstoji preko noći. Manje tvrdokorne naslage možete da očistite isto kao i na lavabou – vatom natopljenom sirćetom.

MAŠINA ZA PRANJE VEŠA

Ako želite da izbacite iz upotrebe omekšivač veša (na primjer, zbog alergija, ili radi uštede novca) možete da napravite svoj omekšivač. Trebaće vam 950 ml belog alkoholnog sirćeta, 900 g sode bikarbone, 1.9 l destilovane vode i 15 ml eteričnog ulja od lavande ili eukaliptusa. Prvo pažljivo pomješajte sirće i sodu, jer će to krenuti da pjeni, a onda dodajte vodu i ulje. Četiri kašike ovog omekšivača dovoljne su za jednu punu mašinu, a može da stoji u zatvorenoj posudi do četiri mjeseca.

OSVJEŽIVAČ VAZDUHA

U staklenu bočicu za raspršivačem sipajte malo alkohola, koji će razgraditi eterična ulja. Od ulja možete da odaberete šta god volite – lavandu, ružu, limun… Kada ste pomješali ta dva, sipajte vodu do vrha. Ovaj potpuno prirodan i zdrav osvježivač vazduha o tren oka će unijeti mirise proljeća u vaš dom.

Izvor: zena.blic.rs

Vaš komentar na članak: