10 grešaka pri krečenju koje morate izbjeći

Praksa čini majstora, kaže stara izreka! A ko ima više prakse od dizajnera koji su birali boje za tuđe stanove, uprskali stvar i naučili šta treba svakako izbjeći…

moler

A mi smo tu da zavirimo u bilješke iskusnih svjetskih dizajnera i za vas pripremimo kratak pregled njihovih pravila…

1. Nikad više neću obojiti plafon u bijelo, kaže Atalija Ders. Bijelo uvek ima malo sive u sebi i koju god nijansu bijele da izaberete, ona djeluje pomalo mrtvo. Najljepše je kad za tavanicu izaberete nježnu krem boju, ona daje toplinu i svjetlost koja je sobi neophodna.

2. Koliko god da vam se dopada kombinacija boja mebl štofa na vašoj garnituri za sjedenje, nikad nemojte izabrati jednu od njih za boju zidova, savjetuje Sali Đordano. Dobićete upadljivu i neprivlačnu sobu. Pronađite nijansu željene boje u kojoj ima malo sive.

3. Najveća greška je popustiti pred potrebom da sve bude uzbudljivo i živopisno, kaže Tod Klajn. Prosto morate naći ravnotežu i dodati malo neutralnih boja inače ćete se osjećati kao na ringišpilu.

4. Mora se naći neki kontinuitet mada to ne znači da u svim prostorijama upotrebite iste boje, objašnjava Mona Ros Berman. Jednostavno, kad idete iz sobe u sobu, treba da imate utisak da ste u istoj kući a ne da dnevna soba izgleda kao da je stigla sa neke druge planete. Ponavljanje kolorističkih ideja, a ne boja – to je jedno od rješenja.

5. Neutralne boje su uvijek u modi, ali ako nema akcenata, nema ni ljepote u njima, tvrdi Betsi Braun. U sobi ispunjenoj bež i krem tonovima morate imate nešto strogo i sjajno bijelo, ali i nešto crno. To će vam omogućiti da date lični pečat, a to znači i da morate biti hrabri!

6. Kakav god da je vaš izbor, ne pretjerujte, upozorava Tom Širer. Koju god kolorističku šemu da izaberete, ona gubi moć ako se vidi da ste je primjenjivali prestrogo i preozbiljno. Morate znati kad da odstupite, kako da “olakšate” čitavu priču.

7. Zamislite sebe u prostoru, predlaže Sten Topol. To je odličan način da izaberete prave nijanse jer se često dobro osjećamo u onom prostoru u kojem izgledamo lijepo, tvrdi on.

8. Planirajte boje tako da su moguće i promjene i razrade, praktična je Ešli Viteker. Niko ne kaže da treba da izaberete sve boje odjednom, već možete da započnete sa jednom paletom a da onda dodajete akcente.

9. Ne zaboravite da nije samo boja presudna za izgled već i kombinacija materijala na koji je nanosite i tipa završnog sloja date površine – lak, mat, polumat… Ako planirate tamne boje, one mogu da izgledaju prilično neugledno ako nemaju odličan završni sloj, a to postižete samo ako je priprema vrhunska i zato ne preskačite slojeve temeljne boje, napominje Meg Braf.

10. Provjerite više nijansi boje koju tražite! Važno je da odabrana boja ima dubinu, jer površinske djeluju skoro fluorescentno, objašnjava Suzan Kesler. To nije lako razlikovati, zato se uzdajte u svoj osjećaj: ako osjećate da vas boja vuče ka sebi, to je obično dobar znak da ima i dubinu. Ako vas odbija, tražite dalje…

Izvor: lisa.rs

Vaš komentar na članak: